ביטול הסכם גירושין

לעיתים נשאלת השאלה, כיצד ניתן לבטל הסכם גירושין לאחר שזה קיבל תוקף של פסק דין. השאלה תקפה במיוחד כאשר הסכם הגירושין נערך בחופזה או באופן שאינו מקצועי, וההסכמות המובאות בו אינן הוגנות כלפי מי מן הצדדים.

הסכם גירושין הינו מסמך בעל אופי חוזי המקבל תוקף של פסק דין באמצעות אישורו בפני בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני (בכל מקרה לגופו לפי הערכאה בה מתנהל תיק הגירושין). בהסכם הגירושין מפורטות ההסכמות אליהן הגיעו בני הזוג בכל הנושאים הדורשים התייחסות עקב פירוק הנישואים, כך למשל בנושא משמורת והסדרי ראייה של ילדים משותפים או בנושאי חלוקת רכוש ותשלום מזונות. לעיתים נשאלת השאלה, כיצד ניתן לבטל הסכם גירושין לאחר שזה קיבל תוקף של פסק דין. השאלה תקפה במיוחד כאשר הסכם הגירושין נערך בחופזה או באופן שאינו מקצועי, וההסכמות המובאות בו אינן הוגנות כלפי מי מן הצדדים.

ביטול הסכם גירושין – אך ורק בהתקיים עילה מספקת

הסכם גירושין הינו הסכם בעל מעמד ייחודי, זאת מכיוון שהוא מביא לידי ביטוי את ההסכמות והפשרות שמקבלים על עצמם בני זוג המבקשים לסיים את נישואיהם. על פי חוק יחסי הממון בין בני זוג (תשל”ג 1973) על הערכאה המשפטית להבטיח כי שני בני הזוג מתחייבים לקיים את ההסכם מתוך גמירות הדעת, ללא השפעות בלתי הוגנות, לחצים או ניצול לרעה של יחסי כוחות של מי מן הצדדים.

“עיקרון הסופיות”, אחד העקרונות המנחים בראייה המשפטית את הסכמי הגירושין הנחתמים, מצביע על ההכרה בצורך בפשרה ובויתור מצד שני המעורבים בתהליך סיום הזוגיות על מנת להביא לכדי סיום הקשר. על כן, יש להציג בפני הערכאה המשפטית הרלוונטית טענות כבדות משקל על מנת להניעה לבטל הסכם גירושין שכבר אושר. 

שתי דרכים לתקיפת הסכם גירושין שכבר אושר

ישנן שתי דרכים קבילות לערער על התוקף המשפטי של הסכם שכבר אושר, בשתיהן רובץ נטל ההוכחה על העותר לביטול הסכם גירושין. דרך אחת היא הניסיון להביא לביטול הסכם גירושין על בסיס ההיבט ההסכמי שלו, דהיינו, הטענה כי קיים פגם בהסכם עצמו. 

הפגם הנטען יכול להיות היעדר הבנה או הסכמה, חתימה בתנאי לחץ או כפייה, הטעיה, או שינוי מהותי בנסיבות (כמו למשל שינוי מהותי במצבו הכלכלי של משלם המזונות, וכיוצא בזה). 

דרך שנייה להביא לביטול הסכם גירושין תקף הינה תקיפת ההיבט השיפוטי של ההסכם – דהיינו, הבאה לידיעת בית המשפט כי הליך האישור של ההסכם נערך בתנאים שיש בהם פגם. 

הקדימו תרופה למכה, דאגו להסכם גירושין איכותי

הסכם גירושין הינו הסכם מקיף הקובע את התוואי להמשך מערכת היחסים בין שני בני זוג גרושים אשר נגזר עליהם מסיבות שונות (למשל, הרצון להיות מעורבים בחיי ילדיהם המשותפים גם לאחר תום הזוגיות) להמשיך ולתחזק מערכת יחסים כלשהי ולו הקורקטית ביותר. 

על כן, מומלץ לפנות לעורך דין מנוסה לענייני משפחה שיידע לנסח הסכם גירושין מתאים, שיסייע בשמירה על סטאטוס קוו לאורך השנים. 

הבחירה בעורך דין מנוסה לענייני גירושין, מיודע ובעל הסבלנות הנדרשת להבין את צרכי בני הזוג היום ואלה הצפויים בעתיד, תחסוך עוגמת נפש ותאפשר לבני הזוג להמשיך הלאה בחייהם עם מינימום נטל משקעים מן העבר.

אנו במשרד עורכי דין “בנימיני – דבש” צברנו ידע וניסיון רב בכל הקשור בעריכה, אישור ותקיפה של הסכמי גירושין, אל תהססו לפנות אלינו בכל שאלה בעניין, נשמח לסייע, לייעץ ובמידת הצורך להעניק גם לכם ליווי משפטי איכותי ומסור.

עוד מאמרים בנושא

תחומי עיסוק המשרד

ליצירת קשר חייגו:

או כתבו לנו:

יצירת קשר ליעוץ:

דילוג לתוכן