גירושין אזרחיים

בישראל, יותר ויותר זוגות “מצביעים ברגליים” ובוחרים בחתונה אזרחית על פני חתונה כדת וכדין. חתונה אזרחית הינה הליך של נישואין המוכר על ידי משרד הפנים אולם מוכר רק כ”ספק נישואין” על-ידי המוסד הרבני בארץ.

ראוי להזכיר במאמר זה, כי לא ניתן כיום לקיים טקס של נישואין אזרחיים בארץ, והמבקשים להתחתן בנישואין אזרחיים נדרשים לקיים את חתונתם במוסדות מתאימים בחו”ל. 

התרת נישואין אזרחיים

בישראל, הגוף הבלעדי הרשאי להתיר נישואין הוא בית הדין הרבני. גם אם תנהלו את אישור הסכם הגירושין שלכם בבית המשפט לענייני משפחה, את תעודת הגירושין תצטרכו לקבל מבית הדין הרבני בהליך נוסף. גם זוג שנישאו בנישואין אזרחיים לא מקבלים “פטור” מן התענוג – יש צורך בהליך של גירושין שיתנהל בבית הדין הרבני על מנת להתיר את הנישואין ו”להמשיך הלאה”.

חשוב לומר, אם אינכם רוצים לקחת בחשבון שהחתונה הבאה תהיה רבנית, אתם יכולים גם להתגרש בהליך רפורמי במדינה שבה התחתנתם ולהירשם כגרושים במרשם האוכלוסין בארץ. אולם הרבנות לא תכיר ברישומים אלה ולכן לא תוכלו להתחתן שוב בחתונה רבנית בעתיד.

יש הבדל בין גירושין אזרחיים לגירושים אחרים

לצרכים רבים, מתעלם בית הדין הרבני מנישואין אזרחיים. לעומת זאת, בעת שמגיע זוג ומבטא רצון להתגרש, בית הדין הרבני נוהג בנישואיהם כמעט כמו בכל נישואין אחרים, למעט בהבדל אחד – זוג שנישא בחתונה אזרחית אינו נדרש לעילה גירושין אזרחיים, בשונה מגירושין לאחר חתונה רבנית, בהם יש להמציא עילה לגירושין על מנת לאפשר תחילת ההליך.

גירושין אזרחיים – חשוב להגיע מוכנים

זוגות שנישאו בנישואים אזרחיים וכעת מבקשים להביא את הקשר ביניהם לכדי סיום (גירושין אזרחיים), מתבקשים להגיע להחלטות לא פשוטות לעיתים, בדיוק כמו בתהליך גירושין של כל זוג אחר. תתבקשו לתת את הדעת על חלוקת הרכוש ו/או החובות, על משמורת ילדים והסדרי ראייה, על תשלומי מזונות, וכדומה. ההסכמה על כל אלה תתבצע בנפרד מתהליך הגירושין עצמו במהלך כתיבת הסכם גירושין שכדאי להשקיע בו מחשבה ותשומת לב. 

גם אם עליכם לעבור תהליך של גירושין אזרחיים, אנחנו מייעצים לכם לתת את תשומת הלב הנדרשת לניסוח הסכם גירושין ראוי טרם תחילת הליך הגירושין בכל ערכאה שהיא. 

משרד עורכי דין “בנימיני – דבש” מתמחה בעריכת הסכמי גירושין וליווי בתהליך הגירושין בין אם זה נערך בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה. נשמח לסייע לכם להגיע להבנות המתאימות לכם ביותר ובמידת הצורך לייצג אתכם בערכאות השונות, מתוך הגנה על צרכיכם וניסיון להיטיב את מצבכם תוך מניעת חיכוכים ועימותים מיותרים.

עוד מאמרים בנושא

תחומי עיסוק המשרד

ליצירת קשר חייגו:

או כתבו לנו:

יצירת קשר ליעוץ: