גירושין מזונות

מזונות הם התשלומים המתקבלים מאת ההורה שאינו משמורן (בדרך כלל האב) על ידי ההורה המשמורן (בדרך כלל האם) לטובת אספקת כל צרכי הילדים המשותפים ושמירה על רמת החיים לה הורגלו. במסגרת הליך הגירושין והחתימה על הסכם גירושין מזונות, יאושר בבית המשפט גם סעיף מזונות ילדים בו יפורטו תשלומי המזונות, גובהם, שיטת ההצמדה שלהם, חישוב הוצאות חריגות וכדומה.

אחריות האב לזון את ילדיו

על פי הדין העברי, זוהי אחריותו הבלעדית של האב לממן את הצרכים ההכרחיים של ילדיו עד הגיעם לגיל בגרות. משכך, עליו לממן 100% מתשלומי המזון, הביגוד, וכדומה.
בנוסף לסעיף הצרכים ההכרחיים, עומד לדיון סעיף ה”צרכים מדין צדקה”, כלומר, הצרכים שהם לא הכרחיים עבור הילד, או ה”אקסטרות” (למשל חוגים, שיעורים פרטיים, צהרון או מטפלת, ריהוט, וכדומה). בדרך כלל, על הוצאות כגון אלה משלמים האב והאם גם יחד בחלוקה שווה (כלומר “חצי חצי”).

גובה תשלום המזונות ורכיביו

גובה תשלום המזונות הבסיסי שייקבע תלוי בגורמים רבים, ביניהם גיל הילד, גובה ההכנסה של שני ההורים ורמת החיים אליה הורגל הילד. בחוק נקבע מינימום (שעומד כיום על 1,250 ש”ח לחודש) שאפילו אב מובטל שאינו בעל הכנסה נדרש לשלם עבור ילד אחד.
בנוסף, תשלומי מדור הם תשלומים שעל האב לשלם על מנת לכסות את חלקו של הילד בתשלומים על קורת הגג (שכירות / משכנתא). סכום זה יכלול השתתפות בשכירות / משכנתא, ותשלום שיכסה את תשלומי המיסים ואחרים הקשורים במגורים (חשמל, מים, ארנונה). במקרה שהאם הגרושה מתגוררת עם ילד אחד משותף, עלות ההשתתפות בדמי המדור תעמוד על שליש מגובה ההוצאות, הסכום עולה ככל שמדובר ביותר ילדים ויורד אם האם עוברת לגור ביחד עם בן זוג חדש או יולדת ילדים נוספים במסגרת “פרק ב”.

הפחתה או העלאה של המזונות

בעת אישור כל הסכם גירושין מזונות, ובכללו גם סעיף תשלומי המזונות, כחלק מהליך אישור ההסכם יש לוודא כי שני הצדדים מבינים את מהות ההסכם ופרטיו. על כן, הערכאות המשפטיות לא ממהרות לאשר שינויים בהסכמים בין בני זוג גרושים אלא אם חל שינוי מהותי בנסיבות (למשל – פיטורין מהעבודה, לידה של עוד ילד, וכדומה).

עורך דין גירושין יעזור לכם לנסח הסכם גירושין שילווה אתכם למשך שנים רבות

לא תמיד אנחנו יודעים לצפות כיצד יתפתחו החיים לאחר הגירושין ומה יהיו צרכיו המשתנים של ילד פעוט, ולאור זאת ישנם דברים שחשוב שהסכם הגירושין יטפל בהם מבעוד מועד על מנת למנוע אי מחלוקות ופניה להליך משפטי נוסף.

חשוב להיוועץ בעורך דין גירושין מזונות איכותי לצורך ניסוח הסכם הגירושין שיכלול בין השאר את כל פרטי הסדרי הראייה ותשלום המזונות.

משרד עורכי דין משפחה בנימיני – דבש ישמח לספק לכם סיוע אמין, מושכל ומנוסה לכל אורך הליך גירושין מזונות כולל ניסוח הסכם גירושין בו התייחסות ארוכת טווח לתשלום המזונות. אנו נשמור מכל משמר על האינטרסים שלכם ונדאג “לסגור את כל הקצוות” על מנת שתוכלו לסיים את הפרק הנוכחי ולהתחיל בחייכם החדשים ללא עיכובים, קונפליקטים או קשיים לא צפויים.

עוד מאמרים בנושא

תחומי עיסוק המשרד

ליצירת קשר חייגו:

או כתבו לנו:

יצירת קשר ליעוץ:

דילוג לתוכן