הגדלת מזונות

על כל אב במדינת ישראל מוטלת החובה לתשלום מזונות ילדים. דמי מזונות נועדו לדאוג ולהבטיח את רווחתם הכלכלית של הילדים והם מהווים מרכיב מרכזי בהסכם הגירושין או שנקבעים בבית המשפט. סוגיית הגדלת מזונות או לחילופין בקשת הקטנת דמי מזונות עולה פעמים רבות ובתי המשפט נדרשים להכריע בנושא מזונות לעתים קרובות וזאת מתוך התייחסות לכמה פרמטרים רלוונטיים שחשוב להכירם.

פרמטרים לקביעת דמי מזונות

הליך גירושין הינו מורכב וקשה וסוגיית תשלום דמי מזונות מהווה סלע מחלוקת בהליכי גירושין רבים. ההחלטה לגבי דמי מזונות יכולה להתקבל בהסכמה ובאופן עצמאי בין שני בני הזוג ובמקרים של מחלוקת, ההכרעה הינה בידי בית המשפט לענייני משפחה. דמי מזונות נקבעים בהסתמך על שלושה פרמטרים מרכזיים:

רמת הכנסה – רמת ההכנסה נקבעת בהתאם לכושר ההשתכרות וכן על פי פוטנציאל ההשתכרות ומביאה בחשבון גם נכסים מניבים אחרים.

צרכי הילדים – קיימת הבחנה בין דמי מזונות הכרחיים הכוללים: דיור, חינוך, ביגוד וצרכים רפואיים לבין מזונות מדין צדקה הכוללים: מתנות, טיולים וכו’. מזונות הכרחיים הינם בגדר תשלום חובה שהאב מחויב לספק ולעמוד בהם ואילו מזונות מדין צדקה תלויים ביכולת הכלכלית.

הסדר משמורת – כאשר מדובר על משמורת משותפת, הרי שבקשת הקטנת מזונות תישקל לחיוב וברוב המקרים, ניתן להפחית את גובה דמי המזונות. במשמורת מלאה, הוצאות גידול הילדים מתחלקות שווה בשווה בין שני ההורים.

הגדלת או הפחתת דמי מזונות

החלת שינויים בגובה דמי מזונות הינה אפשרית גם במקרים בהם גובה דמי המזונות נקבע בהסכמה בין בני הזוג וגם במקרים בהם בית המשפט הכריע בסוגיה. התנאי ההכרחי לדיון בבקשת הגדלת מזונות או הקטנת מזונות, הינו כי חלו שינויים מהותיים בנסיבות החיים המחייבים הגדלת מזונות או הפחתת מזונות. שינוי מהותי מתייחס למצבים שלא ניתן היה לצפות אותם מראש, כגון ירידה ברמת ההכנסה, פיטורים ממקום העבודה, הרעה במצב הבריאותי ופגיעה בכושר העבודה. הגדלת מזונות יכולה להיות מאושרת בשל עלייה בהוצאות גידול הילדים או שינויים במצב הכלכלי.

חוב מזונות

פסיקת בית המשפט לגבי מזונות אישה נקבעת מתוך התייחסות לאורח חייהם של בני הזוג טרם ההחלטה להיפרד הכוללת: מדורם של שני הצדדים, היקף הרכוש והנכסים, תדירות חופשות ובילויים, רכישות לבית ועוד. מזונות אישה נועדו לספק מענה לכל צרכיה ולשם רווחתה הכלכלית. מצבים של אי עמידה בתשלום דמי המזונות כפי שנקבעו, הרי שניתן לחייב את הבעל בתשלום המזונות ולגבות את החוב באמצעות הוצאה לפועל דמי מזונות. תביעת חוב מזונות יכולה להתייחס לחוב שנצבר במהלך שנתיים טרם פתיחת התיק בלבד.

ייעוץ וייצוג משפטי מקצועי בתחום גירושין, משמורת ודמי מזונות

ליווי, ייעוץ וייצוג משפט בידי עורך דין גירושין ומזונות הינו חיוני ואף הכרחי על מנת להבטיח תשלום דמי מזונות גם במקרים בהם הבעל מתחמק מחובה זו. משרד עורכי דין בנימיני – דבש מספק שירותים מקצועיים בתחום גירושין, משמורת, מזונות אישה, הסכמי גירושין וממון ועוד וזאת בליווי אישי ומתוך התייחסות לכל התחומים הנלווים לתיק הגירושין.

פרמטרים לחישוב דמי מזונות ילדים

חישוב מזונות ילדים נחלק לשני סוגים: תשלום חודשי קבוע ותשלום עבור הוצאות חריגות. חישוב מזונות ילדים בתשלום חודשי קבוע כולל את ההוצאות הידועות מראש והקבועות בהן: מזון, ביגוד, חינוך, מגורים, בריאות וכו’. דמי מזונות ילדים מביא בחשבון את רמת המחייה הרגילה ואת אורח החיים של המשפחה טרם הגירושין. דמי מזונות ילדים נועדו לשמור על רמת המחייה של הילדים כפי שהיו מורגלים לה עד לפרידה של ההורים. רכיב מרכזי בתחום המזונות, הינו הוצאות מדור המתייחס להוצאות הנדרשות לצרכי מגורים כגון: שכר דירה, ארנונה, חשמל, מים, טלפון, אינטרנט וכו’. במסגרת ההוצאות החריגות, ניתן לכלול טיפולים בריאותיים, ביגוד חד פעמי, שיעורים פרטיים, טיולים, קייטנות וכדומה.

דמי מזונות במשמורת משותפת

מזונות ילדים הינם פונקציה של זמני שהות והכנסות שני ההורים ואינם נקבעים על פי הגדרה הורית. פסק דין של בית המשפט העליון ביטל את הקשר שבין ההגדרה ההורית – משמורת משותפת לנושא המזונות. מזונות ילדים נקבעים בהתאם לפרמטרים שקבע בית המשפט העליון שהם: היחס בין שכר ההורים והיחס של זמני השהות. כאשר יכולתם הכלכלית של שני בני הזוג דומה, הרי שבתחום משמורת משותפת מזונות, לא יקבע תשלום דמי מזונות כלל וכל אחד מההורים יישא בהוצאות השונות עבור הילדים כאשר הם נמצאים בביתו. במקרים בהם רמת ההשתכרות של ההורים שונה או שזמני השהות שונים, הרי שכל מקרה נבחן לגופו ובהוצאות שאינן תלויות בזמן השהות, התשלום יקבע בהתאם ליחס ההכנסות של ההורים.

ייצוג וייעוץ משפטי מידי מומחים בתחום גירושין, משמורת ומזונות ילדים

משרד עורכי דין בנימיני – דבש הינו משרד בוטיק לענייני משפחה המספק שירותים מקצועיים בתחום המעמד האישי, גירושין, מזונות ילדים, גישור ועוד. צוות המשפטנים הבכירים שלנו ילווה אתכם בכל התחומים הנלווים להליך הגירושין וזאת במטרה לסייע בידכם לעבור את ההליך המורכב והרגיש על הצד הטוב ביותר.

עוד מאמרים בנושא

תחומי עיסוק המשרד

ליצירת קשר חייגו:

או כתבו לנו:

יצירת קשר ליעוץ:

דילוג לתוכן