לייעוץ ראשוני השאירו פרטים או
התקשרו 077-8036020

  צוואות

  לאחר מותו של אדם, עובריו נכסיו לרשות יורשיו. חלוקת הנכסים נקבעת או על פי הוראות חוק הירושה ומועברת ליורשים על פי דין, או כאשר מותיר אחריו המנוח צוואה תקפה – על פי ההנחיות שהותיר אחריו. לשם קיום הצוואה כלשונה על הצוואה להיערך על פי דרישות חוק הירושה ולעמוד בכל התנאים שמציב החוק. איך כותבים צוואה? מהם הסוגים הקיימים? ומתי ניתן לערער על הצוואה? על כך – במאמר שלפניכם.

  כיצד כותבים צוואות?

  כל אדם יכול להותיר אחריו הוראות לחלוקת רכושו לאחר מותו, אולם צוואה תקפה חייבת להיכתב על פי כללים שמציב חוק הירושה. ישנן ארבע צורות לעריכת צוואה תקפה בישראל, הנה פירוט:
  צוואה בעל פה – מקור האפשרות לקיים צוואה שבעל פה היא “צוואת שכיב מרע” הקיימת במשפט העברי. כך, יכול אדם אשר אין באפשרותו לכתוב את צוואתו (למשל מי שמצוי על ערש דווי) להכתיב את צוואתו בנוכחות שני עדים. על העדים לכתוב את צוואתו כלשונה, ולהפקיד את הצוואה אצל רשם צוואות.
  צוואה בכתב יד – כל אדם יכול לכתוב בכתב ידו את צוואתו ולהפקידה במקום ידוע מראש. צוואה כזו, היא הצוואה שהכי קל לערער עליה, או להגיש התנגדות לקיומה, מכיוון שהיא נערכת ללא עדים. בצוואה כזו, חשוב לכתוב את ההוראות בכתב יד (ולא להדפיס את המסמך), ולהוסיף תאריך וחתימה.
  צוואה בעדים – צוואה הנערכת בנוכחותם של שני עדים, ועל פי רוב מופקדת בידי עורך הדין המטפל בענייני המשפחה למשמורת. זוהי הצורה המהימנה והשכיחה ביותר של צוואה בישראל.
  צוואה בפני רשות – ניתן לערוך צוואה גם בפני שופט או נוטריון, הם אלה שיעלו את הדברים על הכתב.

  פגמים בעריכת צוואות

  צוואה הינה מסמך בעל חשיבות רבה, שיש לכתבו ולערכו בקפידה ובאופן מושכל.
  ראשית, חשוב שכותב הצוואה יכתוב אותה מרצונו החופשי, ללא כפיה, כורח, איום, מרמה, וכיוצא באלה. אם ניתן להוכיח כי רצונו החופשי של כותב הצוואה היה פגום או מוטל בספק בעת כתיבת הצוואה – אפילו אם בן משפחה אחד השפיע באופן בלתי הוגן על תוכן הצוואה, יש מקום לשקול הגשת בקשת התנגדות כלפי צו קיום צוואה.
  חשוב לדעת כי הצוואה תקפה רק כאשר המצווה ערך אותה בעודו צלול בדעתו, כשיר לקבל החלטות ובהיר מחשבה. המצווה לא יכול להיות קטין, אדם שאינו מבין את משמעות מעשיו, אדם הלוקה בשכלו, וכדומה.
  חשוב שתוכן הצוואה יהיה ברורה. על ההנחיות המופיעות בצוואה להיות אפשריות, מנוסחות בבהירות, מוסריות, חוקיות, וכדומה. צוואה בעלת תוכן שאינו בר ביצוע, בטלה.
  למה חשוב להיעזר בעורך דין צוואות בעריכת או בהתנגדות לצוואה?
  עקב החשיבות הרבה של צוואותו של אדם, חשוב לכתוב ולערוך אותה באופן מחושב וזהיר. היעזרו בעורך דין צוואות המנוסה בעריכתן של צוואות, ושימרו את הצוואה אצל אדם שאתם סומכים עליו או אצל איש מקצוע.
  משרד עורכי דין “בנימיני-דבש” הינו משרד עורכי דין המתמחים בנושאי צוואה וירושה. נשמח להציע לכם סיוע מקצועי וליווי קשוב בעריכת צוואה, בקיומה ובמקרים של הגשת התנגדות כלפי צו קיום צוואה.

  leaf

  משרד עו”ד בנימיני – דבש

  leaf

  צוות המשרד מתמחה במתן שירות מקצועי ואישי, תוך דיסקרטיות והתאמה לצרכי הלקוח, לטובת סיום התהליך במהירות ובאפקטיביות.