לייעוץ ראשוני השאירו פרטים או
התקשרו 077-8036020

  הקטנת מזונות

  אחד הנושאים הבוערים ביותר היום בתחום של דיני משפחה ובפרט דיני גירושין, הוא כל מה שקשור לתשלום מזונות והצורך בהקטנתם או חלוקה שוויונית יותר. נושא זה נידון רבות הן בתקשורת, אקדמיה וכן בכנסת.

  במשך השנים היתה נהוגה שיטת חלוקה ברורה של מזונות. הגבר היה נושא בעול התשלומים עד גיל מסוים אליו מגיעים הילדים ואז היתה מתחילה חלוקה מסוימת, ככל שהילדים מתבגרים. מתוך הנחה שהצרכים שלהם משתנים וגם מתוך הנחה שעם הזמן הילד יכול לצאת לעבוד ולכן האב לא צריך לממן את כל צרכיו.

  צריך לזכור, הרעיון של מזונות הוא, שרמת החיים של הילדים לא אמורה להיפגע כתוצאה מכך שההורים התגרשו ולכן על האב, שהוא על פי רוב מי שהיה מפרנס את המשפחה במידה והזוג לא היה מתגרש, לשלם מזונות בשביל שהילדים יוכלו ליהנות מרמת חיים זו.

  נקודה נוספת שצריך לזכור היא, שהרבה פעמים אין קשר בין רמת השכר של האם לשאלה האם האב צריך לשלם מזונות או לא. זה בא לידי ביטוי אך ורק אם תשלום המזונות יכול לפגוע בצורה משמעותית ברמת חייו של האב.

  עם זאת, ניתן כן לבקש הקטנת מזונות. כלומר, אפשר להגיש בקשה לתשלום מזונות מצומצמים. בקשה זו ניתן להגיש מסיבות שונות, כפי שנוכל לראות מיד. חשוב לומר, לשם הגשת בקשה עבור הקטנת מזונות יש להגיש מסמכים שמוכיחים שאכן יש סיבות סבירות לבית המשפט לקבל את הבקשה. במהלך השנים, בית המשפט הרבה יותר פתוח לקבל בקשות שכאלה ולא פעם, בגלל שינויים חברתיים ותרבותיים, זה נעשה תוך דיאלוג והסכמה עם האם.

  מתי אפשר להגיש בקשה להקטנת מזונות?

  ישנם מספר מקרים בהם יכול בית משפט לקבל בקשה שכזו. ראשית, אם מצבו הכלכלי של מי שמגיש את הבקשה, על פי רוב זה יהיה הגבר כמובן, השתנה באופן קיצוני לרעה ותשלום המזונות מכביד עליו. נכון הדבר גם אם מצבו התעסוקתי השתנה ואיננו משתכר כפי שהשתכר בעבר.

  שנית, אם הילדים גדלו ואין עוד צורך בסכום המזונות שסוכם בהסכם הגירושין. כמובן שעליו להוכיח זאת.

  שלוש, אם אחד הילדים איננו שומר עמו על קשר, הרי שהאב יכול לבקש שלא לשלם לו מזונות.

  ארבע, אם מצבה הכלכלי של האם טוב משלו ואיננה זקוקה למזונות לצורך כלכלת הילדים הרי שהוא יכול לדרוש שבית המשפט יבחן זאת.

  חשוב לציין, בכל מקרה של בקשה להקטנת מזונות יש להציג כאמור, ראיות והוכחות שאכן יש סיבה לקבל את הבקשה.

  אם אתם מעוניינים במשרד עורכי דין שייצג אתכם בהגשת בקשה שכזו, הרי שיש לפנות אלינו, משרד בנימיני-דבש, ואנחנו נשמח לייצג אתכם בכל בקשה ובכל עניין בנושא. פנו אלינו עוד היום ונקבע איתכם מועד קרוב לפגישה.