תעודת גירושין

כל בני זוג נשוי ששניהם יהודיים והמעוניינים בהתרת הקשר נדרשים לעבור תהליך של גירושין ברבנות. בין אם הסכם הגירושין שלכם אושר בבית הדין לענייני משפחה (שהוא ערכאה אזרחית) ובין אם כל הליך הגירושין מתבצע בבית הדין הרבני – התהליך יסתיים רשמית רק כשתחזיקו את תעודת הגירושין שלכם ביד – אז תוכלו לגשת למשרד הפנים ולשנות את הסטאטוס מ”נשוי/נשואה” ל”גרוש/גרושה”.

מהי תעודת גירושין ובמה היא שונה מהמסמך שאנחנו מכירים בשם “גט”?

בית הדין הרבני מנהל הליך מורכב ומובנה של גירושין, גם עבור זוגות שבחרו לנהל את הסכם הגירושין שלהם ולאשרו בערכאות אזרחיות. הליך הגירושין כולל בדרך כלל מספר מפגשים, מעין ראיון שנערך בנוכחות שלושה זוגות דיינים וגם הנפקת מסמך שנקרא גט – מסמך שנכתב על-ידי סופר סתם, אך הוא נקרא על ידי הדיינים כחלק מטקס הגירושין בין כתלי בית הדין הרבני. 

תעודת הגירושין הינה תעודה המופקת עם תום טקס הגירושין בבית הדין הרבני וחתומה על ידי שלושת הרבנים שאישרו את הגירושין בין בני הזוג. היא מופקת בשלושה עותקים כאשר עותק אחד נמסר לכל אחד מבני הזוג (במקום או באמצעות שליחות אל הבית) ועותק אחד נשאר בבית הדין.

הצגת תעודת הגירושין מהווה אסמכתא סופית לתום התהליך מבחינה דתית ומאפשרת לבני הזוג להירשם מחדש במרשם האוכלוסין כגרושים במקום נשואים. 

יש לי הסכם גירושין שאושר על ידי בית משפט. אני חייב גם תעודת גירושין?

כן. הסכם גירושין צריך להסדיר את כל הנושאים אשר בנוגע אליהם תצטרכו לשתף פעולה בעתיד, ביניהם הסדרי ראייה, משמורת ותשלום מזונות לילדים, חלוקת רכוש ו/או חובות, וכדומה. עריכת הסכם גירושין הינו צעד הכרחי בדרך לפירוד אולם הוא לבדו לא יאפשר לכם להירשם כגרושים במרשם האוכלוסין. רק הליך קבלת הגט (ותעודת הגירושין) בטקס המנוהל בלעדית על ידי בית הדין הרבני (במקרה של בני זוג ששניהם יהודיים) יאפשר לכם להיחשב גרושים. 

כאמור, קבלת תעודת הגירושין נעשית בבית הדין הרבני בלבד, בעוד הסכם גירושין ניתן לאשר בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני הכל בהתאם לערכאה בה נפתח תיק הגירושין (מומלץ לקרוא מעט על “מרוץ הסמכויות”, על מנת להבין יותר מתי כדאי לאשר הסכם גירושין בבית הדין הרבני ומתי בבית המשפט לענייני משפחה).

תעודת גירושין – סוף והתחלה…

מרגע קבלת תעודת הגירושין, אתם רשמית משוחררים זה מזו. עם זאת, במידה ונותרו לכם עניינים משותפים, כמו עסקים, ילדים קטינים או רכוש, כנראה שעוד תידרשו לקבל החלטות משותפות. לכן, מומלץ לוודא כי יש בידיכם הסכם גירושין איכותי ושהתגרשתם באופן שיאפשר לכם להמשיך להתייחס זה לזו בצורה מכובדת במורד הדרך לאורך שנים רבות.

משרד עו”ד “בנימיני – דבש” מתמחה בליווי משפטי למתגרשים לאורך כל תהליכי הפרידה, כולל כמובן ניסוח הסכם הגירושין. לעיתים אנו משמשים מגשרים בתהליך גירושין בהסכמה ומתוך שיתוף פעולה בין הצדדים. אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר ולקבל עוד פרטים שיסייעו לכם להבטיח עתיד שקט ושמח לאחר תום הנישואים שעלו על שירטון. 

עוד מאמרים בנושא

תחומי עיסוק המשרד

ליצירת קשר חייגו:

או כתבו לנו:

יצירת קשר ליעוץ:

דילוג לתוכן